Британія передає архіпелаг Чагос Маврикію після 50 років суперечок – про що домовилися (Відео)

Велика Британія офіційно підписала угоду про передачу архіпелагу Чагос Маврикію. Документ уклали 22 травня – після більш як 50 років суперечок щодо суверенітету над територією в Індійському океані, де розташована важлива військова база Дієго-Гарсія. Про підписання угоди повідомили BBC, Sky News та The Washington Post.
Домовленість досягли лише з другої спроби: спершу британський суд заблокував підписання, однак пізніше інший суддя скасував це рішення.
Угода укладена на 99 років із можливістю продовження ще на 40. За її умовами, Маврикій отримує суверенітет над усім архіпелагом, включно з островом Дієго-Гарсія. Водночас Велика Британія залишає за собою повну відповідальність за оборону та безпеку військової бази, а також продовжує її контролювати разом зі США.
Згідно з домовленістю, Лондон сплачуватиме Маврикію щонайменше £101 млн щороку за оренду бази. Загальна сума угоди становитиме близько £3,4 млрд. Як зазначив прем'єр-міністр Кір Стармер, це середнє фінансове навантаження протягом терміну угоди. США, зі свого боку, покриватимуть експлуатаційні витрати бази.
Британський уряд наголосив, що військовий об'єкт має стратегічне значення для боротьби з тероризмом, розвідки та національної безпеки. У районі навколо Дієго-Гарсія встановлена 24-мильна спеціальна зона, де заборонено будь-яке будівництво без дозволу Лондона.
"Ця угода гарантує стабільну й ефективну роботу спільної бази США і Великої Британії на острові Дієго-Гарсія, яка має критичне значення для регіональної та глобальної безпеки", – прокоментував держсекретар США Марко Рубіо.
Протести та суперечки
Однак підписання угоди викликало обурення серед частини британського суспільства. Раніше її намагалася заблокувати представниця народу Чагос Бертріс Помпе, яка мешкає у Великій Британії. Вона заявила, що передача архіпелагу порушує права чагосців і здійснюється без урахування їхньої думки.
Також частина політикуму вважає рішення уряду небезпечним. Колишній міністр оборони Грант Шаппс у коментарі CNN заявив, що через зв'язки Маврикію з Китаєм нова угода створює потенційні загрози. Його підтримав ексміністр юстиції Роберт Дженрік, назвавши угоду "зрадою національних інтересів".
Міністр оборони Джон Гілі наголосив, що альтернативний розвиток подій, коли угоду не було б підписано, міг би призвести до втрати контролю над базою та її поступового занепаду.
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською
Останні новини
