Лампа в спальні може зіпсувати ваш сон: як обрати бюджетну та ефективну
Освітлення - один із найпотужніших факторів, який регулює наш сон. Воно може як допомогти заснути, так і повністю зруйнувати нічний відпочинок.
Про це в інтерв'ю РБК-Україна (проєкт Styler) розповіла сомнологиня Дар'я Пилипенко.
Синє світло - головний ворог вечірнього відпочинку"Найбільше ми можемо нашкодити собі саме світлом. Синє, фіолетове, біле - це короткохвильове освітлення, яке мозок сприймає як сигнал до пробудження", - пояснює фахівчиня.
У людському мозку є "вбудований годинник" - супрахіазматичне ядро, яке реагує на світловий спектр. Саме тому перегляд гаджетів перед сном активізує мозкову діяльність і порушує засинання.
"Дивитись у телефон, скролити стрічку, читати новини - це підвищує збудження нервової системи, порушує ритм сну, а в деяких випадках навіть провокує кошмари", - каже Пилипенко.
Чому лампа в спальні має значенняБільшість сучасних ламп мають білий спектр, навіть під абажурами з теплим відтінком. Найкращим варіантом для вечора досі залишаються звичайні лампи розжарювання.
"У 90-х роках вони ще висіли в кожній квартирі. Такі лампи справді підходять для вечірнього освітлення, вони дають тепле, заспокійливе світло, яке не впливає на циркадні ритми", - зазначає сомнологиня.
Як заспокоїти мозок перед сномЩоб заснути легше, варто створити повторювану послідовність дій перед сном - ритуал. Це може бути вимкнення світла, провітрювання кімнати, тепла ванна, запис планів на завтра або прослуховування спокійної музики.
"Наш мозок - асоціативний прилад. Якщо щовечора ви вдягаєте піжаму й пишете список справ на завтра, мозок починає це сприймати як сигнал: наближається сон. Це значно полегшує засинання", - пояснює Пилипенко.
Чому не варто орієнтуватися на захід сонцяУ мережі часто радять спостерігати за заходом сонця, щоб підготувати мозок до сну. Однак сомнологиня ставиться до цього критично.
"Цей метод навряд чи ефективний у наших широтах. Ми не біля екватора, де день і ніч порівну. Узимку захід сонця о 16:00, влітку - після 21:00. До того ж похмура погода просто "з'їдає" цей візуальний ефект. Куди ефективніше - це стабільний режим сну і правильне світлове середовище", - пояснює вона.
Крім того, одного разу науковцям вдалося поспостерігати за поведінкою первісних племен після заходу сонця. З'ясувалося, що вони не сплять по вісім годин і не лягають спати із заходом сонця, оскільки ще виконують певні справи.
Вас також може зацікавити:
- Техніка боротьби зі стресом, яка допоможе розслабитися за 5 хвилин
- Чому небезпечно залишати телефон на зарядці біля ліжка
- Жінка вперше за багато років спала всю ніч за допомогою стародавнього методу
Останні новини
